Bardzo często w kontekście stron internetowych można napotkać dwa określenia – UX i UI. Wbrew pozorom to nie są one tożsame i oznaczają zupełnie co innego. Dzisiaj wyjaśnimy Ci, czym jest UX i UI. Ta wiedza z pewnością pomoże Ci w tworzeniu skutecznej strony internetowej, która będzie chętnie odwiedzana przez użytkowników. Zaczynamy!

Czym jest UX?

UX, czyli User Expierence to gałąź tematyczna związana z budową i udoskonalaniem stron internetowych. Można powiedzieć, że UX to projektowanie doznań oraz użytecznych rozwiązań, które mają posłużyć użytkownikom i sprawić, że ich pobyt na stronie będą przyjemne. Specjaliści od User Expierencie zazwyczaj wykorzystują w swojej pracy metodykę, która jest w 100% zorientowana na użytkowniku i jego doznaniach. UX nie dotyczy tylko projektowania stron internetowych, ale również całej strategii marketingowej. Niezwykle ważne w pracy projektanta jest wykazywanie się empatią. Musi więc być człowiekiem, który doskonale zna nowoczesne trendy i potrzeby statystycznego użytkownika strony internetowej. Ważna jest umiejętność wczucia się w to, co myśli internauta.

A co z UI?

UI (Iser Interface) to według najpopularniejszych źródeł wiedzy przestrzeń, w której następuje interakcja człowieka z maszyną. W kontekście stron internetowych oznacza to pracę nad całym interfejsem witryny lub aplikacji. Aby UI było użyteczne ważna jest współpraca pomiędzy specjalistą UX a projektanetem UI. W dużym uproszczeniu można zaryzykować stwierdzenie, że osoba, zajmująca się User Interface dba o to, by strona internetowa była intuicyjna i „prosta w obsłudze”.

Jeden bez drugiego nie istnieje

Jeśli budujesz nowy serwis i chcesz, by był użyteczny dla Twoich potencjalnych klientów, konieczna jest współpraca zarówno z projektantem UI, jak i specjalistą, zajmującym się UX. Nie ma możliwości, by stworzyć skuteczną stronę internetową bez wzięcia pod uwagę założeń tych dwóch gałęzi projektowania.