Osoby, które rozważają założenie sklepu internetowego w dzisiejszych czasach nie mogą narzekać na brak rozwiązań technicznych. Mimo że, istnieje kilka rodzajów oprogramowania, które można wykorzystać przy tworzeniu skutecznej platformy e-commerce, to nie każda z nich nadaje się w jednakowym stopniu. Poniżej wskazujemy zalety i wady każdego z 3 modeli: Open source, Saas i platform dedykowanych - na bazie których można stworzyć sklep internetowy.

Sklepy na open source to standard naszych czasów

O tym, że rozwiązania open source dla e-commerce są dobrym wyborem, może świadczyć ich olbrzymia popularność. WooCommerce czy PrestaShop są wykorzystywane do tworzenia sklepów na całym świecie.

Zalety open source

 • Bezpłatne - co do zasady rozwiązania open source są bezpłatne. Oczywiście stworzenie w pełni funkcjonalnej platformy do sprzedaży elektronicznej wymaga integracji z dodatkowymi płatnymi rozszerzeniami, np. z bramką do płatności online.
 • W pełni modyfikowalne - z uwagi na fakt, że kod tego typu oprogramowania jest zawsze kodem otwartym, można go dowolnie modyfikować. Oczywiście wymaga to odpowiedniego poziomu umiejętności technicznych.
 • Umożliwiają integracje - to być może największa zaleta oprogramowania open source - możliwość integracji z ogromną liczbą rozszerzeń realizujących rozmaite funkcje sklepu.
 • Łatwość importu i eksportu danych - ogromną zaletą open source-ów jest możliwość względnie bezproblemowej migracji danych z, lub na inne platformy.
 • Skupiają duże społeczności - kto choć raz zwrócił się do społeczności na forum Wordpressa w poszukiwaniu rozwiązania problemu, ten wie, jak duży potencjał niesie pomoc innych deweloperów.

Wady open source

 • Kod źródłowy jest publiczny - W PEŁNI DOSTĘPNY DLA HAKERÓW. Najlepiej widać skutki takiego stanu rzeczy na przykładzie wordpressa – tu odbywa się ciągły wyścig pomiędzy twórcami wtyczek, a hakerami – ci pierwsi eliminują luki w bezpieczeństwie, zaś ci drudzy wyszukują je po to, aby wykorzystując je zaatakować daną stronę.
 • Dodatki przestają być rozwijane lub ich kod jest podatny na - Nierzadko zdarza się, że dobrze działający sklep nagle przestaje działać, ponieważ jedno z rozszerzeń przestało być kompatybilne z nowszymi wersjami pozostałych komponentów strony.
 • Konieczność utrzymywania sklepu - częsty scenariusz: jedna niewinna aktualizacja i sklep przestaje działać. Trzeba wzywać specjalistę, który zajmie się naprawianiem sklepu…
 • Rozszerzenia płatne - jeśli ktoś spodziewa się w pełni funkcjonalnego sklepu na open source-ie za darmo, to się zawiedzie. Większość wartościowych rozszerzeń jest płatna.
 • Potrzebna podstawowa umiejętność obsługi systemów CMS - nawet jeśli serwer, na którym konfigurujemy sklep posiada wbudowany moduł do instalacji oprogramowania, to i tak potrzebny jest pewien zasób umiejętności technicznych, aby dokończyć konfigurację sklepu.

Czy SaaS dla sklepu ma sens?

To rozwiązanie idealne dla osób o nikłych umiejętnościach technicznych. Bardzo często osoby stawiające pierwsze kroki w e-commerce, rozpoczynają swoją przygodę od oprogramowania SaaS, jednak z czasem decydują się na inwestycję w platformę dedykowaną lub rozwiązanie open source-owe.

Zalety SaaS

 • Ukryty kod źródłowy - w przeciwieństwie do open source-ów, ryzyko ataku hakerów jest zdecydowanie mniejsze dzięki tajności kodu.
 • Zintegrowane środowisko sklepu z systemem CMS - w modelu SaaS sklep jest obsługiwany z poziomu panelu użytkownika, dodatkowo można w tym samym panelu prowadzić bloga.
 • Stałe wsparcie techniczne - częścią oferty SaaS jest support techniczny, który pomaga uporać się z problemami technicznymi.
 • Automatyczne aktualizacje - aktualizacje w zasadzie odbywają się bez wiedzy właściciela sklepu i nie skutkują niechcianymi awariami sklepu.
 • W pełni dostępny zestaw dodatków - właściciel sklepu może bez ograniczeń w ramach abonamentu czerpać z zasobów oferowanych przez dostawcę usługi.
 • Zerowy poziom wymaganych umiejętności technicznych - sklep tworzony głównie z myślą o osobach, które nie czują się samodzielne w świecie technologii cyfrowych.

Wady SaaS

 • Rozwiązanie płatne - nawet jeśli w pierwszym okresie rozliczeniowym abonament może wydawać się atrakcyjny, tak w kolejnych latach sklep oparty o SaaS przestaje być opłacalnym rozwiązaniem.
 • Brak elastyczności - kod jest ukryty, przez co nie można go modyfikować. Sklep nie pozwala w sposób swobodny rozwijać swoich funkcjonalności.
 • Najczęściej sklepy oparte o hosting współdzielony - SaaS nie daje możliwości wyboru hostingu. Najczęściej oferowane rozwiązanie jest mało wydajne, nie pozwala wydajnie obsłużyć wzmożonego ruchu na stronie.
 • Utrudniona migracja - dostawcy usług SaaS często nie są skorzy do pomocy przy eksporcie zawartości sklepu na inne platformy.

Platforma dedykowana – platforma szyta na miarę oczekiwań klienta

Chcąc w skrócie scharakteryzować sklepy oparte o platformy dedykowane, należałoby użyć określenia – kombajn łączący to co najlepsze w obu modelach – open source i SaaS, wzbogacony o indywidualne życzenia klienta.

Zalety platform dedykowanych:

 • Ukryty kod źródłowy - podobnie jak SaaS, platformy dedykowane są trudniejszym celem dla hakerów za sprawą ukrytego kodu źródłowego.
 • Wydajny hosting - platformy dedykowane są stawiane na serwerach o najlepszych parametrach - najczęściej hosting oparty o dyski SSD.
 • Dedykowane wsparcie techniczne - Teoretycznie również w przypadku platform SaaS dostawca zapewnia support, jednak korzystając z platformy dedykowanej jest się klientem, którego obsłudze jest przypisany wyższy priorytet.
 • Pełna kontrola aktualizacji systemu i hostingu - dużą zaletą jest możliwość samodzielnego zarządzania wszelkiego rodzaju aktualizacjami.
 • Elastyczne rozszerzanie funkcjonalności - za sprawą modułowego modelu budowy, integracja dodatkowych rozszerzeń odbywa się w pełni kontrolowany sposób. W przypadku niezgodności komponentów, support techniczny jest w stanie doprowadzić do kompatybilności kodu.
 • Łatwy Import/Export - kolejny element, który za sprawą dedykowanego supportu odbywa się bezproblemowo.

Wady platform dedykowanych:

 • Rozwiązanie płatne - należy jednak zaznaczyć, że często koszty takich platform są porównywalne do ceny jaką trzeba ponieść za platformę SaaS, przy czym gwarantowane korzyści zdecydowanie przewyższają możliwości tej drugiej.
 • Dłuższe wdrożenie - z uwagi na bogaty zestaw funkcjonalności, wdrożenie platformy zajmuje więcej czasu, niż postawienie sklepu na WooCommerce.
Open Source SaaS Platforma Dedykowana
Rozwiązanie Bezpłatne Płatne Płatne
Modyfikacje W pełni modyfikowalne Modyfikacje za opłatą Modyfikacje za opłatą
Integracje Tak Tak Tak
Import/eksport danych Tak Utrudnienia Tak
Support i wsparcie programistyczne Nie Tak Dedykowane
Kod źródłowy Publiczny Ukryty Ukryty
Dodatki Tak Tak Tak
Rozszerzenia funkcjonalności Tak Tak Tak
Wdrożenie oprogramowania Standardowe Standardowe Dłuższe
Hosting Opcjonalny Współdzielony Wydajny
Aktualizacja systemu, hostingu Tak Tak, za opłatą Tak
Obsługa systemu Podstawowa Podstawowa Zaawansowana
(szkolenie z obsługi sklepu)

Podsumowując, w przypadku każdego rodzaju oprogramowania można wskazać pewne mocne i słabe strony. Nie sposób jednak nie zauważyć, że rozwiązania SaaS mogą być dobrym pomysłem dla osób mało świadomych specyfiki branży e-commerce, zaś platformy dedykowane będą raczej propozycją dla osób aspirujących do prowadzenia handlu z prawdziwego zdarzenia – w pełni skalowalnego, pozwalającego dynamicznie reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe.