W internecie jest wiele darmowych rozwiązań systemów do zarządzania treścią na stronie (CMS - z ang. Content Managment System). Najpopularniejszymi z nich są Wordpress oraz Joomla. Według statystyk prawie co druga strona w internecie jest oparta o jeden z tych systemów. Czy warto z nich korzystać? Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie zagrożenia są z nimi związane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

Niewątpliwą zaletą wyżej wymienionych systemów jest fakt, że są całkowicie darmowe. Dzięki temu praktycznie każdy może spróbować utworzyć własną stronę internetową. Z jakim skutkiem? To już zależy od determinacji i ilości czasu jaki poświęcimy na ten cel. Mimo, że sam system jest darmowy, potrzebujemy sporej specjalistycznej wiedzy na jego poprawne zainstalowanie i skonfigurowanie. Kolejnymi kwestiami są wprowadzenie treści oraz zadbanie o odpowiedni wygląd witryny. Jeżeli przebrniemy przez wszystkie kroki, otrzymujemy stronę, na którą nie wydaliśmy ani złotówki (oczywiście poza zakupem domeny i serwera). To na pewno spora oszczędność, ale czy efekt końcowy jest satysfakcjonujący? Odważymy się stwierdzić, że nie - dlaczego?

Wyobraźmy sobie analogiczną sytuację: mamy w planach wybudowanie domu dla naszej rodziny. Kupujemy materiały budowlane, rozrabiamy zaprawę za pomocą wody, piasku i cementu, a potem układamy po kolei cegła za cegłą wznosząc mury naszego domu. Przecież wiemy, że cegły układać trzeba na przemian i sprawdzać czy nasza ściana jest równa w pionie i poziomie. Banalnie proste zadanie, po co zatrudniać murarzy i płacić im za coś co możemy zrobić sami? No właśnie, tylko z jakim efektem? Czy równie dobrym? Wnioski nasuwają się same.

Podobnie jest również z budowaniem własnej strony internetowej. Jeżeli zależy nam aby strona internetowa służyła przez lata, wyglądała profesjonalnie, przyciągała klientów, była odpowiednio zabezpieczona, a przede wszystkim dbała o korzystny wizerunek firmy, zaufajmy zawodowcom. Tak jak przy budowie domu potrzebujemy grupy specjalistów, od architekta, murarzy, dekarzy, elektryków na hydraulikach kończąc. Tak przy budowie strony internetowej potrzeba grafika, front-end developera, programisty, „SEOwca”, copywritera i administratora serwera.

Dobór kolorów, czcionek, zdjęć, grafik, układu elementów strony to spore wyzwanie. Nie posiadając odpowiedniej specjalistycznej wiedzy nasza strona internetowa będzie wyglądać niezachęcająco. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Kod źródłowy, przystosowanie pod SEO, przygotowanie wersji responsywnej, konfiguracja i administracja serwera to sporo wyzwań jak dla jednej osoby.

Kolejnym z argumentów działających na niekorzyść w/w systemów jest fakt ich podatności na ataki hakerskie. A te zdarzają się nazbyt często. Wiąże się to z niechcianym wysyłaniem spamu z naszego serwera, ostrzeżeniem o wirusach i w konsekwencji całkowitej blokady strony. Czy jeżeli potencjalny klient odwiedzający naszą witrynę zostanie ostrzeżony o możliwości zainfekowania swojego komputera przez wirusy będzie kiedykolwiek chciał powrócić na naszą stronę? Z pewnością nie. A konsekwencje tego mogą być jeszcze gorsze. Atak hakerski może trwale uszkodzić pliki naszej strony przez co ponowne jej uruchomienie może być niemożliwe.

Podsumowując, jeżeli zależy Ci aby Twoja strona była wykonana według najnowszych obowiązujących trendów, przyciągała uwagę klientów, dbała o spójny i profesjonalny wizerunek firmy, była przystosowana do urządzeń mobilnych, była przyjazna wyszukiwarkom internetowym - zaufaj specjalistom. A jeżeli zastanawiasz się jaką agencję interaktywną wybrać odpowiedź jest prosta – Sun Group – zadbamy o Twój wizerunek w sieci. Skontaktuj się z nami już teraz!