- ujęcie procentowe (np. „20 % taniej”) lub w postaci konkretnej kwoty (np. „10 zł taniej”);
- podanie nowej (niższej) ceny wraz z podaniem poprzednio stosowanej (wyższej), również przekreślonej ceny (np. „teraz 100 zł, było 200 zł” lub „100 zł/200 zł”),
- inny mechanizm promocyjny, np. „dzisiaj taniej o kwotę VAT”, która informuje konsumenta, że obniżka ceny jest równa wartości podatku VAT (co nie oznacza, że podatek VAT nie jest pobierany),
- przedstawianie aktualnej ceny jako ceny „wyjściowej” lub podobnej i podanie wyższej ceny jako nadchodzącej ceny normalnej.
Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy dostosowali się do nowych przepisów lub zrobili to we właściwy sposób. Jeśli jesteś jednym z nich: nie zrobiłeś tego w ogóle lub w nie do końca wiesz, czy zrobiłeś i jak zrobić to w poprawnie, podpowiadamy. Przeczytaj.
Poniżej zebraliśmy dobre i sprawdzone praktyki implementacji dyrektywy Omnibus w e-sklepach.
Najbardziej przejrzystym rozwiązaniem jest pokazywanie trzech cen, tj.:
- ceny regularnej (przekreślonej),
- ceny promocyjnej,
- najniższej ceny z 30 dni poprzedzających obniżkę („najniższa cena towaru w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki”).
Wskazane jest, by prezentowanie najniższej ceny było czytelne zarówno, jeśli chodzi o czcionkę, kolorystykę, jak i kontrast. Jako nieprawidłowe ocenia się np. pokazywanie tej informacji z zastosowaniem bardzo małej czcionki lub z użyciem takiego koloru, który jest niewidoczny w zestawieniu z innymi elementami strony.
Wszystkie wspomniane ceny: cena regularna (przekreślona), cena promocyjna, najniższa cena z 30 dni poprzedzających obniżkę, jak i ich czytelność musi zostać zastosowana w każdym miejscu w sklepie, w którym pojawiają się produkty objęte promocją cenową takie jak strona główna, strona kategorii, strona produktu oraz wszelkie inne, na których prezentowane są produkty z obniżką cenową, a nie wyłącznie na karcie produktu.
Jednym słowem: sprzedawca ma obowiązek prezentowania najniższej ceny z okresu 30 dni poprzedzających obniżkę w każdym przypadku i miejscu komunikacji promocji cenowej.
Wysokość rabatu powinna być zawsze liczona w stosunku: cena promocyjna a najniższa cena z okresu 30 dni poprzedzających obniżkę. Uwzględnij tę wartość i przelicznik w każdym miejscu, w którym prezentujesz wysokość obniżki.
Promocje powinny być okresowe, tj. sprzedawca powinien wskazać, od kiedy do kiedy obowiązuje promocja. Komunikując obniżkę np. do -60% nie może być sytuacji, w której taką obniżką objęty jest ułamek przecenionych produktów, gdzie większość przeceniona jest np. o 20 czy 30%.
Podana komunikacja cen dotyczy również reklam zewnętrznych. Najniższa cena powinna być również prezentowana np. na banerach internetowych zawsze wtedy, gdy prezentowany jest konkretny produkt wraz z podaniem ceny promocyjnej. Jeżeli obniżka ceny zostaje ogłoszona w formie ogólnego hasła tak, że nie są w ogóle prezentowane ceny tylko np. same zdjęcia produktów z komunikatem typu „wyprzedaż”, to najniższa cena nie musi być podana w reklamie.
Każda zmiana – również ta prawna – i nowe obowiązki nałożone na przedsiębiorców zwykle wywołują w pierwszej kolejności zamieszanie i chaos, ale ostatecznie są również szansą na rozwój Twojego biznesu. W tym wypadku mogą być szansą na uporządkowanie polityki cenowej, wyprzedaż asortymentu, zwiększenie rotacji produktów w magazynie, analizę sprzedaży kategorii produktowych i przełożyć się – także dzięki poprawnemu wdrożeniu – na wzrost sprzedaży w Twoim sklepie i zaufania wśród konsumentów, a to z kolei przełoży się na pozytywne postrzeganie Twojej marki.