Co to jest analiza przedwdrożeniowa?
Analiza przedwdrożeniowa to ważny proces przygotowawczy przed rozpoczęciem projektu e-commerce. Pozwala na dogłębne zapoznanie się z zakresem projektu firmie wdrożeniowej, ale również stanowi pomoc dla klienta w zakresie zrozumienia projektu od strony technicznej.
Cele analizy przedwdrożeniowej:
- zrozumienie potrzeb klienta,
- zebranie wymagań funkcjonalnych,
- umiejscowienie projektu w architekturze danego systemu,
- dobór właściwych rozwiązań,
- zaplanowanie ram czasowych projektu,
- przygotowanie kosztorysu.
Analiza określa, co należy wdrożyć, jak to zrobić i w jakim czasie, a wszystko to osadza w kontekście biznesowym danej branży poprzez analizę konkurencji, a następnie benchmarking. W praktyce oznacza to, że poprzez warsztaty wypracowuje się plan wdrożenia - ustala się na przykład, jakie moduły sklepu internetowego zostaną wdrożone, w jaki sposób sklep zostanie połączony z aktualnym system typu ERP, a także opisuje się działanie dedykowanych funkcjonalności.
Analiza przedwdrożeniowa jest niezbędna przy dużych projektach typu nowy sklep internetowy, platforma B2B itp. Przy developmencie istniejącej witryny wystarczy opis funkcjonalny (jak jest, jak ma być) czy inny ustalony sposób rozwijania oprogramowania.
Po co jest analiza przedwdrożeniowa?
Dobrze przygotowaną analizę przedwdrożeniową można porównać do projektu budowy domu wraz z kosztorysem. Podczas budowy nikt nie będzie zastanawiał się, gdzie ma postawić ścianę, gdzie poprowadzić rury kanalizacyjne albo w którym miejscu ma być okno. Inwestor w trakcie budowy nie zastanawia się również, czy w ogóle stać go na budowę domu.
Podobnie jest z analizą przedwdrożeniową - im jest dokładniejsza, tym sprawniejsza realizacja projektu. Podajemy trzy powody, odpowiadające na pytanie, po co taka analiza jest potrzebna:
1. Zrozumienie potrzeb klienta
Klienci, którzy nie mają doświadczenia we wdrażaniu projektów e-commersowych (szczególnie od strony technicznej), przedstawiają najczęściej ogólne wymagania, często nie mając świadomości, czego dokładnie potrzebują i jak te potrzeby mogą zostać zrealizowane.
Analiza przedwdrożeniowa w tej sytuacji po pierwsze weryfikuje wstępne założenia i dostarcza dodatkowych informacji inwestorom, a po drugie umożliwia dopasowanie jak najlepszych rozwiązań dla danego przedsiębiorstwa przez software house.
2. Zapoznanie się z procesami biznesowymi
Znajomość procesów biznesowych w danym przedsiębiorstwie umożliwia identyfikację obszarów, które wymagają poprawy, optymalizacji lub zmian. Pozwala również wstępnie określić możliwe bariery czy problematyczne obszary, a także miejsca, w których wprowadzenie nowych rozwiązań czy technologii może przynieść największe/najszybsze korzyści.
Analiza przedwdrożeniowa pomaga również w precyzyjnym określeniu, jakie funkcjonalności i cechy powinny zostać uwzględnione w nowym systemie, aby skutecznie obsługiwał procesy biznesowe.
3. Uniknięcie błędów wdrożeniowych
Analiza przedwdrożeniowa jest kluczowym etapem w określaniu i dokumentowaniu wymagań projektu. Dokładnie zdefiniowane wymagania umożliwiają uniknięcie sytuacji, w których interpretacje są różne, a zrozumienie oczekiwań nie jest jednoznaczne. Precyzyjne wymagania są kluczowe dla prawidłowej implementacji systemu oraz dla nieprzekraczania budżetu projektu.
Brak takiej analizy może prowadzić również do konfliktów z innymi elementami systemu, a także do implementacji funkcjonalności, których zadania spełniają już inne aplikacje w danej firmie.
Korzyści z przeprowadzenia analizy przedwdrożeniowej
Analiza przedwdrożeniowa dostarcza niezbędnych informacji do zaplanowania realizacji projektu e-commerce. Pozwala zrozumieć jego złożoność, dopasować rozwiązania do rzeczywistych potrzeb oraz zmniejsza ryzyko niepowodzenia projektu. Skutecznie pomaga przełożyć wyobrażenia klientów na język programistów czy na grafikę.
KORZYŚCI:
- rozwiązanie dopasowane do potrzeb,
- dokładna wycena projektu,
- stworzenie realnego do wykonania harmonogramu,
- krótszy czas wdrożenia (mniejsza ilość zmian),
- doradztwo specjalistów, którzy często brali udział w podobnych wdrożeniach w danej branży,
- optymalizacja procesów biznesowych,
- poznanie się firm i zespołów jeszcze przed rozpoczęciem właściwego projektu,
- zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia projektu.
Jak w Sun Group przeprowadzamy analizę przedwdrożeniową
W Sun Group poznajemy potrzeby naszych klientów podczas warsztatów, które przeprowadzają osoby z największym doświadczeniem w firmie, tak aby sprawnie zidentyfikować wymagania i zaproponować możliwe rozwiązania. Analiza przedwdrożeniowa obejmuje również:
- analizę celów biznesowych,
- analizę konkurencji,
- product ideation,
- Audyt UX (jeśli to konieczne).
Po zakończeniu analizy przedstawiamy raport z ofertą uwzględniającą kilka wariantów realizacji projektu.
Po uzgodnieniu ostatecznego kształtu wdrożenia przechodzimy do projektowania strony (łącznie z tekstami), a po akceptacji przekazujemy projekt do deweloperów, którzy realizują projekt zgodnie z harmonogramem.